För närvarande är du på:
-
Hem

-
GS Racing ST1 1/10 Nitro Radiostyrd Truggy
GS Racing
1:10 RTR Nitro Bilar Radio Controlled Model Finance RC Car Finance
GS Racing ST1 1/10 Nitro Radio Controlled Truggy
2100.00
The GS Racing ST1 comes packed with features such as 4WD, centre slipper clutch, oil filled shocks, race inspired tyres and wheels, powerful engine, 2.4G radio gear, easy access components, capture hinge pins, and it's all topped off with a Kom Designs pre-painted body shell.
http://www.nitrotek.se/gs-racing-st1-1-10-nitro-radio-controlled-truggy.html
in_stock
Yes
Products
SEK
Produktbeskrivning
Den internationella tävling vinnande GS Racing är tillbaka med sina toppmodeller . GS Racing är kända världen över för sin banbrytande, marknadsledande modeller. De är inte bara högt presterande och med de senaste komponenterna, men de är också mycket tillförlitliga tack vare deras höga kvalitet på material och konstruktion. R&D-team har arbetat hårt med att fin slipa helt ny serie redo för nästa säsong. Om du letar efter den perfekta 1:10 skala off-road Nitro bil med prestanda av de mer dyrare race RC bilar - då har du hittat den! The Shadow ST1 är den perfekta bilen för dig! Shadow ST1 har massor av funktioner så som 4WD, oljefyllda stötdämpare, race inspirerade däck och hjul, 2.4G radio redskapoch mycket mer och det är allt täckt med en Kom Designs pre-målade kaross. Den helt nya GS Shadow ST1 Nitro Truck, konstruerad och byggd för oöverträffad prestanda.
4wd växellåda är uppbyggd kring en justerbar dubbel disk slirkopplingutrustat central kuggväxel. Fram och bak deffar ger den ultimata traktion och stabilitet. Bilen är utrustad med den kraftfulla Team Infinity 0,18 bakre avgas-motor för optimal nitro prestanda.
Modellen är perfekt balanserad och vikten fördelas jämnt över hela chassit som ger stabilitet och kontroll. Denna modell har specifikationer och funktioner för att hålla även de mest erfarna underhållna! Utrustad med 2.4G radio redskap och med LCD skärm på sändaren med en GS racing nitro startpaket, detta är verkligen en suverän specad truck för pengarna!
Modellen levereras förpackad enligt följande:
- 100% Monterad
- GS Nitro startverktyg kit ingår
- Förmålad kaross
- Dekaler
- Manuell
- Full 2.4G radioutrustning
Funktioner
- 100% fabriksmonterade 1:10 skala truck
- Över 50% kompatibel med Shadow ST1R serie truck
- Fullt utrustad med precision kullager
- Tuned 0,18 avgassystem
- Kraftfull Team Infinity 0,18 Drag-Start motorn
- Pre-limmad off road däck på GS super Truggy hjul
- Pre-målade och klippta Kom modeller kaross med dekaler
- Front Universal drivaxlar
- Fram / bak slutna diffar växel
- Ultra tjocka och tåliga bärarmar
- Low profile radio tray
- Taiwan high quality build and components
Tekniska Detaljer:
- Längd: 430mm
- Bredd: 330mm
- Höjd: 155mm
- Markfrigång: 28mm
- Hjulbas: 295mm
- Track: F/R 265mm
- Vikt: 2213.8g
- 2.4G radio utrustning
- 75cc bränsletank
Krävs för användning:
- 12 x AA Batterier
- Modell Bränsle
Kundvideor:
 |
Få din produktvideo visad på Nitroteks hemsida! Varje månad ger vi bort 1000 kronor i Nitrotek kredit till avsändaren av vår favoritvideo.
|
Kundbilder:
Få din produktbild visad på Nitroteks hemsida!
Widget
Reservdelar, Uppgraderingar och Tillbehör
We Also Recommend
Du kanske även är intresserad av följande produkt(er)?
|

4Â 860,00Â kr
|

4Â 860,00Â kr
|
|
|
|
Lägg till dina etiketter:
Använd mellanslag för att åtskilja etiketter. Använd apostrof (') för fraser.